Acetic Acid, also known as Ethanoic Acid, Ethylic Acid, Methanecarboxylic Acid, has the chemical formula C2H4O2 or CH3COOH. Acetic Acid, 10% Solution appears as a clear, colorless solution with a vinegar odor. It is freely soluble in Water at ambient conditions. Lab Alley’s Acetic Acid, 10% Solution, Lab Grade contains 10% by volume of pure Acetic Acid dissolved in 90% by volume of purified Water.
Chemically pure or Laboratory reagents are the two terms often used to describe Lab Grade chemicals. Lab Grade chemicals do not meet any accepted quality or purity requirements such as the ACS Grade, the USP Grade, and the FCC Grade, despite their acceptable purity. Due to its high purity Acetic Acid, 10% Solution, Lab Grade is highly recommended for labs and commercial applications.
Acetic Acid, also known as Ethanoic Acid, Ethylic Acid, Methanecarboxylic Acid, has the chemical formula C2H4O2 or CH3COOH. Acetic Acid, 10% Solution appears as a clear, colorless solution with a vinegar odor. It is freely soluble in Water at ambient conditions. Lab Alley’s Acetic Acid, 10% Solution, Lab Grade contains 10% by volume of pure Acetic Acid dissolved in 90% by volume of purified Water.
Chemically pure or Laboratory reagents are the two terms often used to describe Lab Grade chemicals. Lab Grade chemicals do not meet any accepted quality or purity requirements such as the ACS Grade, the USP Grade, and the FCC Grade, despite their acceptable purity. Due to its high purity Acetic Acid, 10% Solution, Lab Grade is highly recommended for labs and commercial applications.
- Reagent
- Solvent
- Chemical intermediate
- Acidifying and neutralizing agent
- Biological/biochemical testing
- Etching applications
- Leather tanning
- Cosmetics industry
- Canning industries
- Textile and dye industry
- Production of nylon and acrylic fibers
- Photographic industry
Product Information
| CAS | 64-19-7 |
|---|---|
| Synonyms | Ethanoic Acid, Ethylic Acid, Acetic Acid, Glacial, Methanecarboxylic Acid, Vinegar Acid, Glacial, Acetasol, Acide Acetique, Essigsaeure |
| PubChem ID | 176 |
| Grade | Lab Grade |
| Appearance | Colorless liquid |
| Odor | Vinegar |
| Odor threshold | 0.48 ppm |
| pH | 4, acidic |
| Melting point | 61.88°F (16.6°C) |
| Boiling Point | 244.6°F (118.1°C) |
| Density | 1.01 g/mL @ 20°C |
| Solubility | Completely soluble in water |
| Molecular formula | C2H4O2 |
| Molecular weight | 60.05 g/mol |
| Autoship Available | Yes |
| Chemical name | Acetic Acid |













