-
Cyclohexane is an alicyclic alkane that contains six carbon atoms in its structure. It is a volatile, colorless liquid with a petroleum-like odor at room temperature. It is among the key raw materials used for the production of nylon, a useful thermoplastic polymer. It is extensively utilized in many process industries as an intermediate chemical for the production of other organic compounds.
Lab Alley’s premium quality Cyclohexane is certified as an ACS (American Chemical Society) reagent due to its high purity. It is highly recommended to use in research labs for getting consistent and repetitive results.
-
- Insecticide
- Chemical reagent
- Paint remover
- Nylon manufacture
- As a plasticizer
-
Product Information
| CAS | 110-82-7 |
|---|---|
| Synonyms | Hexamethylene, Hexahydrobenzene, Hexanaphthene, Cyclohexan, Cykloheksan, Cicloesano, Cyclohexaan, Benzene, hexahydro-Benzenehexahydride, Polycyclohexane, hexahydro-Benzene |
| Assay | Min 99.0% |
| PubChem ID | 8078 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | 10 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Sweet |
| Melting point | 6.5 °C / 43.7 °F |
| Boiling Point | 81 °C / 177.8 °F |
| Vapor pressure | 104 mbar @ 20 °C |
| Density | 0.77 |
| Solubility | Insoluble in water |
| Auto-ignition temperature | 260 °C / 500 °F |
| Molecular formula | C6H12 |
| Molecular weight | 84.15 |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | 6.1 |
| Flash Point | -18 °C / -0.4 °F Closed Cup |
| Residue after evaporation | ≤0.001% |
| Substances Darkened by Sulfuric Acid | To Pass Test |
| Sulfur Compounds | As Reported ≤5 ppm |
| Vapor density | 2.9 |
| Viscosity | 0.94 mPa.s @ 20 °C |
| Water | ≤0.02% |













