-
Ethyl Acetate is also known as Ethyl Ethanoate, Acetic Acid Ethyl Ether, and Acetoxyethane. It is an ester that is made up by Ethanol and Acetic Acid. It is a polar aprotic solvent with sweet taste and appears as colorless at ambient conditions. It is a very flammable liquid having high miscibility with other organic compounds. Although Lab Grade chemicals have a reasonable purity, they do not meet any recognized quality or purity standards such as the ACS Grade, USP Grade, or FCC Grade. In terms of heavy metals, our Lab Grade chemicals have high purity.Â
-
- Solvent agent for pharmaceutical purposes
- Laboratory purposes (chromatography and extractions)
- Glues
- Nail polish removers
- Color and inks used to mark fruit or vegetables
- Solvents for botanical extraction
-
Product Information
| CAS | 141-78-6 |
|---|---|
| Synonyms | Ethyl ethanoate, Acetic acid ethyl ester, Acetic ether, Acetoxyethane, Ethyl acetic ester, Vinegar naphtha, Acetidin, Ethylacetate, Acetic ester, Essigester |
| Assay | ≥99.7% |
| PubChem ID | 8857 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | ≤5 PTCO |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Melting point | -118.5°F (-83.6°C) |
| Boiling Point | 170.8°F (77.1°C) |
| Vapor pressure | 97.3 hPa (68 °F (20 °C)) |
| Specific gravity | 0.900 – 0.903 |
| Density | 902 kg/m³ |
| Solubility | Soluble in water |
| Auto-ignition temperature | 798.8 °F (426 °C) |
| Molecular formula | C4H8O2 |
| Molecular weight | 88.11 |
| Acidity as Acetic Acid | ≤0.005% |
| Autoship Available | Yes |
| Ethanol | ≤0.040% |
| Flash Point | 24.8 °F (-4.0 °C) Closed Cup |
| Water | ≤0.030 |














