-
Ethylene Glycol, also known as ethane-1,2-diol, has a transparent, odorless, slightly viscous appearance and a pleasant flavor. Ethylene Glycol is widely used to lower the freezing point of water used in car radiators. The recommended concentration of Ethylene Glycol in water ranges between 30% to 35%. At higher concentrations, it can also be used to enhance the viscosity of a solution. In the United States of America, Lab Alley is selling its premium quality products online. Our Ethylene Glycol, 30% Solution in DI Water is highly recommended for commercial and industrial applications. Lab Alley is providing this product in 5 Gallon packing making it cost- effective for users requiring the bulk amount of this product.
-
- Coolant
- Anti-freezing agent
- Heat transfer agent
- Anti-corrosion agent
-
Product Information
| CAS | 107-21-1 |
|---|---|
| Synonyms | Ethane-1,2-diol, 1,2-ethanediol, Monoethylene glycol, 1,2-Dihydroxyethane, 2-hydroxyethanol, Glycol alcohol, Ethylene alcohol, Ethylene dihydrate |
| Assay | 29.0 - 31.0 vol% |
| PubChem ID | 174 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Clear |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Melting point | 8.78°F (-12.9°C) |
| Boiling Point | 387.7°F (197.6°C) |
| Specific gravity | As reported |
| Density | 1.00-1.10 g/cm³ |
| Solubility | Miscible |
| Molecular formula | C2H6O2 |
| Molecular weight | 62.07 |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | 232 °F (111 °C) (closed cup) |
| Water | 69.0 - 71.0 vol% |














