-
The simplest member of the glycol family of organic molecules is ethylene glycol, commonly known as ethane-1,2-diol. Basically, it’s an alcohol having two hydroxyl groups on adjacent carbon atoms, which is generally named a glycol (1,2-diol). It appears as a clear, odorless, and slightly viscous liquid with a sweet taste. Reagent Grade chemicals have high purity and usually meets the standards of American Chemical Society (ACS) Grade chemicals. Lab Alley is selling online its high-quality products in the United States of America. Lab Alley is providing Ethylene Glycol, ACS Grade, 99% online and highly recommends its use in industrial, commercial, and research institutes.
-
- Anti-freezing agent
- Reagent
- Manufacturing of resins
- Synthesis of polyester fibers
- Dehydrating agent
-
Product Information
| CAS | 107-21-1 |
|---|---|
| Synonyms | Ethane-1,2-diol, 1,2-ethanediol, Monoethylene glycol, 1,2-Dihydroxyethane, 2-hydroxyethanol, Glycol alcohol, Ethylene alcohol, Ethylene dihydrate |
| Assay | Min. 99.9% |
| PubChem ID | 174 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Viscous |
| Odor | Odorless |
| pH | 5.5-7.5 50% aq. sol |
| Melting point | -13 °C / 8.6 °F |
| Boiling Point | >196 - 198 °C / 384.8 - 388.4 °F @ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 0.12 mmHg @ 20 °C |
| Specific gravity | 1.1136 - 1.1156 |
| Density | 1.113 |
| Solubility | Soluble in water |
| Auto-ignition temperature | 413 °C / 775.4 °F |
| Molecular formula | C2H6O2 |
| Molecular weight | 62.07 |
| Acidity as Acetic Acid | Max 0.005% |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | 0.5 ppm |
| Diethylene Glycol | Max 0.05% |
| Flash Point | 116 °C / 240.8 °F |
| Iron (Fe) | 0.1 ppm |
| Refractive Index | 1.42780 - 1.43380 |
| Residue after evaporation | Max 0.005% |
| Vapor density | 2.14 (Air = 1.0) |
| Viscosity | 21 cP (20°C) |
| Water | 0.10% |














