Hydrochloric Acid, also known as Muriatic acid, Chlorohydric acid, and Acide Chlorhydrique, has the chemical formula HCl. It is formed by dissolving Hydrogen Chloride gas in Water and appears as a colorless to yellowish watery liquid with a sharp, irritating odor. It is soluble in Water and Ethanol at ambient conditions. Lab Alley’s Hydrochloric Acid, 1% Solution, Lab Grade contains ~28% by weight of pure Hydrogen Chloride gas dissolved in ~68% by weight of purified Water. Chemically pure or Laboratory reagents are the two terms often used to describe Lab Grade chemicals. Lab Grade chemicals do not meet any accepted quality or purity requirements such as the ACS Grade, the USP Grade, and the FCC Grade, despite their acceptable purity. In the United States of America (USA), Lab Alley is selling its high-quality Hydrochloric Acid, 1% Solution, Lab Grade online at laballey.com. Due to its high purity Hydrochloric Acid, 1% Solution, Lab Grade is highly recommended for labs and commercial applications.
Hydrochloric Acid, also known as Muriatic acid, Chlorohydric acid, and Acide Chlorhydrique, has the chemical formula HCl. It is formed by dissolving Hydrogen Chloride gas in Water and appears as a colorless to yellowish watery liquid with a sharp, irritating odor. It is soluble in Water and Ethanol at ambient conditions. Lab Alley’s Hydrochloric Acid 1% Solution, Reagent Grade contains ~28% by weight of pure Hydrogen Chloride gas dissolved in ~68% by weight of purified Water.
Reagent Grade chemicals have high purity and are suitable in analytical applications. They're important in research because they provide results that are consistent, trustworthy, and reproducible. Lab Alley is providing Hydrochloric Acid 1% Solution, Reagent Grade online in the United States of America (USA) and highly recommends using it in educational institutes, research labs, and commercial applications for precise, repetitive, and consistent results.
- Laboratory pH Adjustment
- Cleaning & Descaling (Light Duty)
- Water Treatment
- Food & Beverage Equipment Sanitation (Controlled Industrial Use)
- Educational & Demonstration Experiments
- Water Treatment Industry
- Chemical & Analytical Laboratories
- Food & Beverage Processing Industry
- Educational & Research Institutions
- Industrial Maintenance & Cleaning Services
Product Information
| CAS | 7647-01-0 |
|---|---|
| Synonyms | Hydrochloric Acid, Hydrogen Chloride, Muriatic Acid, Chlorohydric Acid, Acide Chlorhydrique, Chlorwasserstoff, Spirits of Salt, Hydrogen Chloride hcl, Anhydrous Hydrochloric Acid, Chloorwaterstof |
| PubChem ID | 313 |
| Grade | Reagent Grade |
| Appearance | Colorless liquid |
| Odor | Pungent |
| pH | < 2 |
| Melting point | 0 °C / 32 °F |
| Boiling Point | 100 °C / 212 °F |
| Density | 1.0 - 1.2 |
| Solubility | Soluble in Water |
| Molecular formula | HCl |
| Molecular weight | 36.46 g/mol |
| Autoship Available | Yes |













