-
Our Hydrochloric Acid 37% Solution, Semiconductor Grade contains 36-38% by weight of pure Hydrogen Chloride gas dissolved in ~62-64% by weight of purified water. It is specially produced for the electronic industry to perform cleaning of silicon wafers and etching of semiconductors, as these delicate applications require ultra-purified solvents. Lab Alley’s premium quality Hydrochloric Acid, 36.5-38% Solution, Semiconductor Grade has metallic concentrations in parts per billions or trillions and is suitable for cleaning and etching in semiconductors or other electronic applications.
Lab Alley’s premium quality Hydrochloric Acid 37% Solution, Semiconductor Grade has metallic concentrations in parts per billions or trillions and is suitable for cleaning and etching in semiconductors or other electronic applications.
-
- Reagent
- Analytical studies
- Biological studies
- Cleaning and etching in electronics
-
Product Information
| CAS | 7647-01-0 |
|---|---|
| Synonyms | Hydrochloric Acid, Hydrogen Chloride, Muriatic Acid, Chlorohydric Acid, Acide Chlorhydrique, Chlorwasserstoff, Spirits of Salt, Hydrogen Chloride hcl, Anhydrous Hydrochloric Acid, Chloorwaterstof |
| Assay | 36.5-38% |
| PubChem ID | 313 |
| Grade | Semiconductor/Electronic Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Pungent |
| pH | < 1 |
| Melting point | -35°C / -31°F |
| Boiling Point | 57°C / 135°F @ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 125 mbar @ 20°C |
| Density | 1.18 |
| Solubility | Soluble in water |
| Molecular formula | HCl |
| Molecular weight | 36.46 |
| Arsenic (As) | 0.005 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Cadmium (Cd) | 1 ppm |
| Calcium (Ca) | 1 ppm |
| Heavy metals | 0.1 ppm |
| Iron (Fe) | 0.2 ppm |
| Magnesium (Mg) | 1 ppm |
| Phosphate (PO4) | 0.05 ppm |
| Residue after evaporation | 5 ppm |
| Sodium (Na) | 1 ppm |
| Sulfate (SO4) | 0.5 ppm |
| Vapor density | 1.27 (Air = 1.0) |
| Viscosity | 1.8 mPa.s @ 15°C |













