-
Isopropyl Alcohol, also known as Isopropanol, is a highly volatile and colorless liquid with a musty odor at room temperature. The purity of 99% makes it anhydrous due to the trace concentration of water. Owing to its high volatility, it is preferred for the cleaning of sensitive electronics.
-
- Varnishes
- Cleaning agent
- Sanitizers
- Cosmetics
-
Product Information
| CAS | 67-63-0 |
|---|---|
| Synonyms | Isopropanol, 2-propanol, Isopropyl Alcohol, 2-hydroxypropane, Alkolave, Avantine, Hartosol, Dimethylcarbinol, Sec-propyl alcohol, Petrohol |
| Assay | 99.5% Min |
| PubChem ID | 3776 |
| Grade | HPLC Grade |
| Color | 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Alcohol-like |
| Melting point | -129.1 °F (-89.5 °C) |
| Boiling Point | 181.4 °F (83 °C) |
| Vapor pressure | 43.2 hPa (68 °F (20 °C)) |
| Specific gravity | 0.783 - 0.787 |
| Density | 0.785 g/ml (77 °F (25 °C)) |
| Solubility | Soluble |
| Auto-ignition temperature | 750.2 °F (399 °C) |
| Molecular formula | C3H8O |
| Molecular weight | 60.1 |
| Acetone | 0.002% Max |
| Autoship Available | Yes |
| Carbonyl Compounds | Propionaldehyde: 0.002% |
| Flash Point | 53.6 °F (12.0 °C) Closed Cup |
| Limit of non-volatile residue | <2.5mg (0.005%) |
| Refractive Index | 1.376 - 1.378 |
| Residue after evaporation | 0.001% Max |
| Titrabale acid | 0.0001 meq/g Max |
| Titrabale base | 0.0001 meq/g Max |
| UV Absorption @ 210nm | 1.0 AU Max |
| UV Absorption @ 220nm | 0.40 AU Max |
| UV Absorption @ 230nm | 0.20 AU Max |
| UV Absorption @ 250nm | 0.08 AU Max |
| UV Absorption @ 260nm | 0.04 AU Max |
| UV Absorption @ 270nm | 0.03 AU Max |
| UV Absorption @ 300-400nm | 0.01 AU max |
| Water | < 0.2% |













