Lab Alley is the only choice for premium magnesium oxide lab grade at the most competitive prices. Your lab should be equipped with the highest quality magnesium oxide. Lab Alley offers different sizes of Magnesium Oxide Heavy Lab Grade, including bulk orders, all shipped to the US and Canada within 1-2 days.
Magnesium Oxide Heavy Lab Grade is an extremely pure and dense form of Magnesium Oxide with excellent compression properties. It constitutes 98% magnesium oxide. The Lab Grade is also known as Laboratory Reagent (LR) and Chemically Pure (CP). Lab Alley’s Magnesium Oxide Heavy Lab Grade is recommended for educational institutes, research labs, and commercial applications.
- Refractory Lining
- Soil Additive
- Neutralizing Agent
- Thermal Stabilizer
- Chemical Precursor
- Processing Additive
- Environmental Applications
- Refractory Industry
- Agriculture
- Ceramics and Glass
- Chemical Manufacturing
- Rubber and Plastics
Product Information
| CAS | 1309-48-4 |
|---|---|
| Synonyms | Magnesia |
| Assay | 96.0 - 100.5% on dried basis |
| Grade | Lab Grade |
| Appearance | Very bulky, white powder |
| Odor | Odorless |
| pH | 10.3 (saturated solution) |
| Melting point | 2800 °C / 5072 °F |
| Boiling Point | 3600 °C / 6512 °F |
| Vapor pressure | 0 hPa @ 20 °C |
| Density | 3.58 |
| Molecular formula | MgO |
| Molecular weight | 40.29 g/mol |
| Arsenic (As) | Max 3 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Calcium (Ca) | Max 1.1% |
| Heavy metals | Max 0.04% |
| Iron (Fe) | Max 0.05% |
| Lead (Pb) | Max 10 ppm |
| Loss on ignition | Max 10.0% |













