-
Acetic Acid, also known as Ethanoic Acid, Ethylic Acid, Methane carboxylic Acid, has the chemical formula C2H4O2 or CH3COOH. Glacial Acetic Acid is the anhydrous Acetic Acid containing less than 1% water content. It appears as a clear, colorless solution with a sharp, vinegar odor. It is freely soluble in Water and Acetone at ambient conditions. It is prepared by dripping a solution of Acetic Acid over a solid stalactite of Acetic Acid.
The ACS Grade is generally equivalent to the reagent grade and is acceptable for use in analytical applications and research laboratories. Due to its high purity Glacial, Acetic Acid, ACS Grade is highly recommended for labs and commercial applications.
-
- Reagent
- Biological/biochemical testing
- Analyzing synthetic peptides
- Acidifying and neutralizing agent
- Solvent
-
Product Information
| CAS | 64-19-7 |
|---|---|
| Synonyms | Ethanoic Acid, Ethylic Acid, Acetic Acid, Glacial, Methanecarboxylic Acid, Vinegar Acid, Glacial, Acetasol, Acide Acetique, Essigsaeure |
| Assay | Min 99.7% |
| PubChem ID | 176 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Sharp/Vinegar |
| pH | 2 |
| Melting point | 16°C (61 °F) |
| Boiling Point | 117.9°C (244.2°F) |
| Vapor pressure | 15.2 hPa (11.4 mmHg) at 20.0 °C |
| Density | 1.049 g/mL at 25 °C |
| Solubility | Miscible |
| Auto-ignition temperature | 463 °C (867 °F) |
| Molecular formula | C2H4O2 |
| Molecular weight | 60.05 |
| Acetic Anhydride | Max 0.01% |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | Max 1 ppm |
| Flash Point | 39 °C (103°F) - Closed Cup |
| Heavy metals | Max 0.5 ppm |
| Iron (Fe) | Max 0.2 ppm |
| Residue after evaporation | Max 0.001% |
| Substances Reducing Permanganate | To pass Test |
| Sulfate (SO4) | Max 1 ppm |
| Titrabale base | Max 0.0004 meq/g |
| Vapor density | 2.1 |














