-
The term Glacial is often used for organic compounds that form ice-like crystals at temperatures below freezing. Water-free (anhydrous) acetic acid is commonly known as Glacial Acetic Acid and it appears as a colorless solid with a bitter flavor at room temperature. It is hygroscopic (water absorber) in nature. Lab grade chemicals possess reasonable purity but do not comply with any official standard for quality or purity like the ACS Grade, the USP Grade, or the FCC Grade. Our Acetic Acid Glacial, Lab Grade is recommended for educational institutes and research labs.
-
- Reagent
- Solvent
- Dying agent
- Plastics production
- Printing process
- Paint manufacturing
- Photographic films
-
Product Information
| CAS | 64-19-7 |
|---|---|
| Synonyms | ethanoic acid, ethylic acid, acetic acid, glacial, methanecarboxylic acid, vinegar acid, glacial, acetasol, acide acetique, essigsaeure |
| Assay | Min. 99.7% |
| PubChem ID | 176 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | 10 MAX |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Sharp/Vinegar |
| pH | 2 |
| Melting point | 16°C (61 °F) |
| Boiling Point | 117.9°C (244.2°F) |
| Vapor pressure | 15.2 hPa (11.4 mmHg) at 20.0 °C |
| Density | 1.049 g/mL at 25 °C |
| Solubility | Miscible |
| Auto-ignition temperature | 463 °C (867 °F) |
| Molecular formula | C2H4O2 |
| Molecular weight | 60.05 |
| Acetic Anhydride | 0.01 % MAX |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | 1ppm max |
| Flash Point | 39 °C (103°F) - Closed Cup |
| Heavy metals | 0.5 ppm max |
| Iron (Fe) | 0.2 ppm MAX |
| Substances Reducing Permanganate | Pass |
| Sulfate (SO4) | 1 ppm max |
| Titrabale base | 0.0004 meq/g MAX |
| Vapor density | 2.1 |














