-
Acetic Anhydride ACS Grade is a clear, colorless liquid like with a strong, vinegar-like odor. It is commonly used in the production of cellulose acetate fibers and plastics. In chemical synthesis it is widely used as an acetylating agent, and for making aspirin. It is used in the food & beverage industry as a dehydrating agent. It is widely used as a general solvent.
ACS Grade chemicals meet or exceed purity standards set by the American Chemical Society (ACS) of at least 95% purity. They can be used in food, drug, and medicinal environments.
-
- Adhesive agent
- Perfumes
- Plastics production
- Aspirin production
-
Product Information
| CAS | 108-24-7 |
|---|---|
| Synonyms | Acetanhydride, Ethanoic anhydride, Acetic oxide, Acetyl anhydride, Acetic acid anhydride, Acetyl ether, Acetyl oxide, Acetic acid anhydride |
| Assay | ≥99.50% |
| PubChem ID | 7918 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | ≤10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Pungent |
| pH | 3 |
| Melting point | -99.58°F/ -73.1°C |
| Boiling Point | 140 °C / 284 °F @ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 5 mbar @ 20 °C |
| Density | 1.08 g/cm³ |
| Auto-ignition temperature | 316 °C / 600.8 °F |
| Molecular formula | C4H6O3 |
| Molecular weight | 102.09 |
| Acetic Acid | ≤0.50% |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | ≤1.00ppm |
| Evaporation rate | 0.46 |
| Flash Point | 49 °C / 120.2 °F Closed Cup |
| Heavy metals | ≤1.000ppm |
| Iron (Fe) | ≤1.000ppm |
| Sulfur Compounds | ≤1.0ppm |
| Vapor density | 3.5 |
| Viscosity | 0.91 mPa.s at 20 °C |













