-
Acetic Anhydride Lab Grade is a clear, colorless liquid like with a strong, vinegar-like odor. It is commonly used in the production of cellulose acetate fibers and plastics. In chemical synthesis it is widely used as an acetylating agent. It is widely used as a general solvent.
-
- Adhesive agent
- Perfumes
- Plastics production
-
Product Information
| CAS | 108-24-7 |
|---|---|
| Synonyms | Acetanhydride, Ethanoic anhydride, Acetic oxide, Acetyl anhydride, Acetic acid anhydride, Acetyl ether, Acetyl oxide, Acetic acid anhydride |
| Assay | ≥99.50% |
| PubChem ID | 7918 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Pungent |
| pH | 3 |
| Melting point | -99.58°F/ -73.1°C |
| Boiling Point | 140 °C / 284 °F @ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 5 mbar @ 20 °C |
| Density | 1.087 g/cm³ |
| Auto-ignition temperature | 316 °C / 600.8 °F |
| Molecular formula | C4H6O3 |
| Molecular weight | 102.09 |
| Acetic Acid | ≤0.50% |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | ≤1.00ppm |
| Evaporation rate | 0.46 |
| Flash Point | 49 °C / 120.2 °F Closed Cup |
| Heavy metals | ≤1.000ppm |
| Iron (Fe) | ≤1.000ppm |
| Limit of non-volatile residue | ≤0.0030g/100ml |
| Substances Reducing Permanganate | ≥10 min |
| Vapor density | 3.5 |
| Viscosity | 0.91 mPa.s at 20 °C |













