-
Acetonitrile is an aliphatic nitrile compound having a pleasant odor and appears as a colorless liquid at room temperature. Due to its transparency under UV-visible light, it is suitable for fluorimetric and spectrophotometric techniques. Because of its strong eluting power, it has been extensively used in organic syntheses as a polar aprotic solvent.
Any chemical that meets or exceeds the purity standards set by the ACS (American Chemical Society) is termed as the ACS grade reagent. Our premium quality Acetonitrile is certified as the ACS (American Chemical Society) grade reagent based on its purity.
-
- Reagent
- Solvent
- Chromatography
-
Product Information
| CAS | 75-05-8 |
|---|---|
| Synonyms | Cyanomethane, Methyl Cyanide, Ethanenitrile, Ethyl Nitrile, Methanecarbonitrile, Acetonitril, Cyanure de Methyl, Methylkyanid |
| Assay | Min 99.5% |
| PubChem ID | 6342 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | 10 max APHA |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Ethereal |
| Melting point | -50.8 °F (-46 °C) |
| Boiling Point | 178.9 °F (81.6 °C) 101.325 kPa |
| Vapor pressure | 119.81 hPa (77 °F (25 °C)) |
| Density | 0.786 g/mL (77 °F (25 °C)) |
| Solubility | Soluble in water |
| Auto-ignition temperature | 975.2 °F (524 °C) |
| Molecular formula | CH3CN |
| Molecular weight | 41.05 |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | 55.0 °F (12.8 °C) Closed Cup |
| Residue after evaporation | 0.005% max. |
| Titrabale acid | 8 meq/g max |
| Titrabale base | 0.6 meq/g max |
| Water | 0.3% max |













