Acetonitrile is an aliphatic nitrile with a pleasant odor and colorless liquid appearance when stored at room temperature. It is ideal for fluorimetric and spectrophotometric techniques due to its clarity under UV-visible light. It has been widely used as a polar aprotic solvent in organic syntheses due to its high eluting ability. Our premium quality Acetonitrile HPLC grade is highly recommended for high performance liquid chromatography (HPLC) systems. It is also certified by the ACS (American Chemical Society) as a reagent due to its high purity.
- Reagent
- Research labs
- Pharmaceutical
- Analytical chemistry/analysis
Product Information
| CAS | 75-05-8 |
|---|---|
| Synonyms | Cyanomethane, Methyl Cyanide, Ethanenitrile, Ethyl Nitrile, Methanecarbonitrile, Acetonitril, Cyanure de Methyl, Methylkyanid |
| Assay | Min 99.9% |
| PubChem ID | 6342 |
| Grade | HPLC Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear colorless liquid free of suspended matter |
| Odor | Ethereal |
| Melting point | -50.8 °F (-46 °C) |
| Boiling Point | 178.9 °F (81.6 °C) 101.325 kPa |
| Vapor pressure | 119.81 hPa at 25 °C (77 °F) |
| Density | 0.786 g/mL at 25 °C (77 °F) |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 975.2 °F (524 °C) |
| Molecular formula | CH3CN |
| Molecular weight | 41.05 |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | Expected to be rapid |
| Flash Point | 55.0 °F (12.8 °C) |
| Residue after evaporation | Max 0.005% |
| Titrabale acid | Max 0.008 meq/g |
| Titrabale base | Max 0.0006 meq/g |
| UV Absorption @ 190nm | Max 1.00 AU |
| UV Absorption @ 200nm | Max 0.05 AU |
| UV Absorption @ 210nm | Max 0.04 AU |
| UV Absorption @ 220nm | Max 0.02 AU |
| UV Absorption @ 230nm | Max 0.01 AU |
| UV Absorption @ 300-400nm | Max 0.005 AU |
| Water | Max 0.02% |













