-
Citric acid is a tricarboxylic acid with a hydroxyl group at position 2, and it is also known as propane-1, 2, 3-tricarboxylic acid. It's a crucial metabolite in all aerobic species through their metabolic pathways. It functions as a food acidity regulator, chelator, antibacterial agent, and basic metabolite. Due to its physical resemblance to table salt, citric acid marketed as a dry granular is sometimes referred to as "sour salt" in markets and grocery stores. On the basis of its purity, Lab Alley’s premium quality Citric Acid Granular is certified by the United States Pharmacopeia (USP) and the FCC (Food Chemicals Codex). In addition, it is also certified as Kosher product based on its manufacturing process.
-
- Sour taste additive for food and beverages
- Craft and candy making
- Ph adjustment
- Water softening
- Bath bombs
- Bread making
- Food preservative
- Cleaning agent
- Dietary and vitamin supplement
-
-
Product Information
| CAS | 77-92-9 |
|---|---|
| Synonyms | Anhydrous citric acid, 2-hydroxypropane-1,2,3-tricarboxylic acid, Citro, Citretten, Aciletten, Chemfill, Hydrocerol A |
| Assay | Min 99.5% |
| PubChem ID | 311 |
| Grade | USP/FCC Grade |
| Color | White |
| Physical form | Solid |
| Appearance | White |
| Odor | Odorless |
| pH | 1.7 (10 %) |
| Melting point | 153 °C / 307.4 °F |
| Solubility | Soluble in water |
| Auto-ignition temperature | 1000 °C / 1832 °F |
| Molecular formula | C6H8O7 |
| Molecular weight | 192.13 |
| Arsenic (As) | ≤1 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Calcium (Ca) | ≤75 ppm |
| Chloride (Cl) | ≤50 ppm |
| Flash Point | 345°C / 653°F |
| Heavy metals | ≤5 ppm |
| Iron (Fe) | ≤5 ppm |
| KosherID | FLB-MGVS |
| Lead (Pb) | ≤0.5 ppm |
| Mercury (Hg) | ≤1 ppm |
| Readily Carbonizable Substances | To Pass Test |
| Sodium (Na) | 2 ppm |
| Sulfate (SO4) | ≤150 ppm |
| Tridodececylamine | ≤0.1 ppm |
| Water | ≤0.5% |















