-
Cyclohexane is an alicyclic alkane that contains six carbon atoms in its structure. It is a volatile, colorless liquid with a petroleum-like odor at room temperature. It is among the key raw materials used for the production of nylon, a useful thermoplastic polymer. It is extensively utilized in many process industries as an intermediate chemical for the production of other organic compounds.
-
- Insecticide
- Chemical reagent
- Paint remover
- Nylon manufacture
- As a plasticizer
-
Product Information
| CAS | 110-82-7 |
|---|---|
| Synonyms | Hexamethylene, Hexahydrobenzene, Hexanaphthene, Cyclohexan, Cykloheksan, Cicloesano, Cyclohexaan, Benzene, hexahydro-Benzenehexahydride, Polycyclohexane, hexahydro-Benzene |
| Assay | Min 99.8% |
| PubChem ID | 8078 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | 10 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Sweet |
| Melting point | 6.5 °C / 43.7 °F |
| Boiling Point | 81 °C / 177.8 °F |
| Vapor pressure | 104 mbar @ 20 °C |
| Specific gravity | 0.777-0.784 |
| Density | 0.77 |
| Solubility | Insoluble in water |
| Auto-ignition temperature | 260 °C / 500 °F |
| Molecular formula | C6H12 |
| Molecular weight | 84.15 |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | 6.1 |
| Flash Point | -18 °C / -0.4 °F Closed Cup |
| Residue after evaporation | 0.00002 |
| Substances Darkened by Sulfuric Acid | To Pass Test |
| Sulfur Compounds | Max 5, ppm-wt |
| Vapor density | 2.9 |
| Viscosity | 0.94 mPa.s @ 20 °C |
| Water | 0.02% |













