-
D-Limonene is an industrial-strength solvent derived naturally from the citrus fruits. Biodegradable and non-toxic, it is designed to remove stubborn soils and stains. It can also be used to make formulated products for applications, such as laundry and adhesive removal. D-Limonene does not contain bleach, additives, or surfactants. Clear liquid appearance. Pleasant citrus aroma. Can be diluted 20:1 with water or used at full strength for industrial purposes.
-
- Solvent
- Cleaner
- Food manufacturing
- Medicines
- Personal care products
- Pesticides
- Commercial air fresheners
- 3D printing
-
Product Information
| CAS | 5989-27-5 |
|---|---|
| Assay | 93 - 95% |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Colorless to Pale Yellow |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless to Pale Yellow Liquid |
| Odor | Citrus Aroma |
| Melting point | - 96 °C (- 140.8 °F) |
| Boiling Point | 176 °C (348.8 °F) |
| Vapor pressure | < 2 mmHg at 20° C |
| Specific gravity | 0.841 - 0.844 at 20°C |
| Solubility | Insoluble in water |
| Auto-ignition temperature | 237 °C / 458.6 °F |
| Molecular formula | C10H16 |
| Molecular weight | 136.23 |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | 0.2 |
| Flash Point | 48 °C / 118.4 °F |
| Refractive Index | 1.471 – 1.474 at 20 °C |
| Vapor density | 4.7 |
| Viscosity | 0.923 cp at 25° C |













