-
Dichloromethane is one of four chlorocarbons that are produced by chlorinating methane. The others that result during this process are chloromethane, trichloromethane (chloroform) and tetrachloromethane (carbon tetrachloride). Dichloromethane is the least toxic of the carbons produced during this process, but it still poses a health risk as it is a highly volatile liquid. The volatility is one of its key properties allowing it to be easily removed as a solvent.
The HPLC Grade Dichloromethane is generally acceptable for use in most chemical analytical applications and research laboratories. Lab Alley’s premium quality Dichloromethane HPLC grade can help your research or manufacturing process achieve reliable results.
-
- Mobile phase in High Performance Liquid Chromatography
- Mobile phase in liquid chromatography coupled with mass spectrometry
-
Product Information
| CAS | 75-09-2 |
|---|---|
| Synonyms | Methylene chloride, Methylene dichloride, Dichloro-Methane, Methylene bichloride, Methane dichloride, Solaesthin, Solmethine |
| Assay | Min 99.9% |
| PubChem ID | 6344 |
| Grade | HPLC Grade |
| Color | 10 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Midly sweet |
| Melting point | -95 °C / 139 °F |
| Boiling Point | 40 °C / 104 °F |
| Vapor pressure | 353.2 mmHg @ 20 °C |
| Density | 1.325 g/ml @ 25 °C (77 °F) |
| Solubility | Slightly soluble |
| Auto-ignition temperature | 556 °C / 1033 °F |
| Molecular formula | CH2Cl2 |
| Molecular weight | 84.93 |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | 0.7 (Ether = 1) |
| Flash Point | 624 ‐ 662 °C / 1155 ‐ 1224 °F |
| Residue after evaporation | Max 3ppm |
| Titrabale acid | Max 0.0003 meq/g |
| UV Absorption @ 240nm | Max 0.20 AU |
| UV Absorption @ 260nm | Max 0.02 AU |
| UV Absorption @ 300-400nm | Max 0.005 AU |
| Vapor density | 2.93 @ 20 - 25 °C (68 - 77 °F) (Air = 1) |
| Viscosity | 0.41 mPa.s @ 25 °C (77 °F), dynamic |
| Water | Max 0.01% |














