-
Ethanol is a primary alcohol, also known as ethyl alcohol, pure 200 proof undenatured HPLC grade ethanol containing ≥ 99% contents of pure ethanol. It is highly volatile and appears as a colorless liquid with a pungent taste at room temperature.
-
- Reagent
- Solvent
- Cosmetics
- Perfumes
-
Product Information
| CAS | 64-17-5 |
|---|---|
| Synonyms | Pure 200 Proof Non-Denatured Food Grade Ethanol, 200 Proof Ethanol Food Grade, Food Grade Ethanol 200 Proof, Ethyl Alcohol 200 Proof 100%, 200 Proof Ethyl Alcohol Absolute, 200 Proof Dehydrated Ethanol, 200 Proof Anhydrous Ethanol |
| Assay | Min 99.50% |
| PubChem ID | 702 |
| Grade | HPLC Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Sweet, Alcohol-like |
| Melting point | -114°C (-173°F) |
| Boiling Point | 78°C (173°F) |
| Specific gravity | Min 0.7962 at 15.56°C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 363°C (685°F) |
| Molecular formula | C2H5OH |
| Molecular weight | 46.07 |
| Acetone | Passes test |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | 13 - 17 °C / 55.4 - 62.6 °F |
| Isopropyl Alcohol | Passes test |
| Methanol | Max 0.1% |
| Proof | 200 |
| Residue after evaporation | Max 0.001% |
| Substances Reducing Permanganate | Passes test |
| Substances not Pptd. by Hydrochloric Acid | Passes test |
| Titrabale acid | Max 0.0005 meq/g |
| Titrabale base | Max 0.0002 meq/g |
| UV Absorption @ 210nm | Max 0.40 |
| UV Absorption @ 220nm | Max 0.25 |
| UV Absorption @ 230nm | Max 0.15 |
| UV Absorption @ 240nm | Max 0.05 |
| UV Absorption @ 300-400nm | Max 0.01 |
| Undenatured or Denatured | Undenatured Ethanol, Food Grade Ethanol, Pure Ethanol, Absolute Ethanol |













