Lab Grade Heptane contains different isomers of heptane, such as n-Heptane and iso-Heptane. It is a straight chain alkane- a hydrocarbon with no special functional group- and is derived from gasoline. It appears as a clear or colorless liquid with a petroleum-like odor at room temperature. It is the main constituent of gasoline and used as a standard for the octane rating of fuels. It is certified as laboratory-grade due to the presence of impurities. Lab grade chemicals possess reasonable purity, but do not comply with any official standard for quality or purity. Owing to its grade, it cannot be used in food items and medicines.
- Non-polar solvent
- Fuel source
- Adhesive remover
- Manufacture of rubber cement and ink.
- Research laboratories
- Cement industry
- Ink manufacturing
Product Information
| CAS | 142-82-5 |
|---|---|
| Synonyms | n-Heptane, Heptan, Dipropylmethane, Heptyl hydride, Dipropyl methane, Gettysolve-C, Skellysolve C, Heptene, n-Heptan |
| Assay | 100.00% |
| PubChem ID | 8900 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Min 28 Saybolt |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Petroleum distillates |
| Melting point | -91 °C (-132 °F) |
| Boiling Point | 98 °C (208 °F) |
| Vapor pressure | 53.3 hPa at 20.0°C (68.0 °F) |
| Specific gravity | 0.6900 - 0.7200 at 60/60°F |
| Solubility | Insoluble in water |
| Auto-ignition temperature | 223.0 °C (433.4 °F) |
| Molecular formula | C7H16 |
| Molecular weight | 100.2 |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | -4 °C (25 °F) |
| Residue after evaporation | < 0.0005% |
| Sulfur Compounds | <5 ppm |
| Viscosity | 0.64 mm2/s at 20 °C (68 °F) |
| Water | Max 500 ppm |














