-
Hydrochloric Acid 37% Solution, ACS Reagent Grade is is certified as the American Chemical Society (ACS) reagent due to its high level of purity and is acceptable for use in analytical applications and research laboratories. The 37% solution is the maximum attainable concentration of hydrogen chloride gas in water.
-
- Batteries
- Reagent
- Descaling agent
- Reducing agent
-
Product Information
| CAS | 7647-01-0 |
|---|---|
| Synonyms | Hydrochloric Acid, Hydrogen Chloride, Muriatic Acid, Chlorohydric Acid, Acide Chlorhydrique, Chlorwasserstoff, Spirits of Salt, Hydrogen Chloride hcl, Anhydrous Hydrochloric Acid, Chloorwaterstof |
| Assay | 36.0%-38.0% |
| PubChem ID | 313 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | To Pass Test |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Pungent |
| pH | < 1 |
| Melting point | -35°C / -31°F |
| Boiling Point | 57°C / 135°F @ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 125 mbar at 20°C |
| Specific gravity | To Pass Test |
| Density | 1.18 |
| Solubility | Soluble in water |
| Molecular formula | ClH |
| Molecular weight | 36.46 |
| Ammonium (NH4) | 3 ppm max |
| Arsenic (As) | 0.01 ppm max |
| Autoship Available | Yes |
| Bromide (Br) | 0.005% max |
| Free Chlorine | 1 ppm max |
| Heavy metals | 1 ppm max |
| Iron (Fe) | 0.2 ppm max |
| Lead (Pb) | 1 mg/kg |
| Oxidizing Substances | 0.00% |
| Reducing Substances | 0.01% |
| Residue after Reaction | 5 ppm max |
| Sulfate (SO4) | 1 ppm max |
| Vapor density | 1.27 |
| Viscosity | 1.8 mPa.s at 15°C |
| Water | 0.63 |

















