-
Hydrogen Peroxide 3% is composed of 3% hydrogen peroxide (H2O2) and 97% water (H2O). It is the lowest concentration hydrogen peroxide Lab Alley offers. Lab Grade Hydrogen Peroxide 3% is a clear, colorless liquid that is free of any stabilizers or additives. It is a great solution to use for cleaning and disinfecting items. Laboratory Grade Hydrogen Peroxide 3% contains intermediate purity and is suitable for educational or research laboratories; it is not safe to use in foods, drugs, or medicines. Lab Alley has a consistent, quality product and are the reliable choice for your Laboratory Grade Hydrogen Peroxide 3% solution needs. With quick processing, Lab Alley is where to buy Lab Grade Hydrogen Peroxide 3%. Lab grade hydrogen peroxide 3% is in stock in multiple sizes ranging from 500mL bottles to 55 gallon drums. We also provide pallets of chemicals.
-
- Disinfectant
- Surface cleaner
-
Product Information
| CAS | 7722-84-1 |
|---|---|
| Synonyms | Oxydol, Hydroperoxide, Perhydrol, Superoxol, Interox, Hydrogen Dioxide, Dihydrogen Dioxide, Inhibine, Peroxaan, Albone, Hioxyl, Kastone |
| Assay | 3.0 - 3.5% |
| PubChem ID | 784 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear/Clean Free Of Suspended Particles |
| Odor | Odorless |
| Melting point | 0 °C / 32 °F |
| Boiling Point | 100 °C / 212 °F @ 760mmHg |
| Vapor pressure | < 23.7 mmHg at 25 °C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Molecular formula | H2O2 |
| Molecular weight | 34.01 |
| Autoship Available | Yes |
| Water | 96.50 - 97.00% |














