-
Hydrogen Peroxide 32% is composed of 32% hydrogen peroxide (H2O2) and 68% water (H2O). Food grade hydrogen peroxide 32% is a clear, colorless liquid that is free of any stabilizers or additives. It is a great oxidizer and bleaching agent. Certified by the Food Chemical Codex (FCC), the hydrogen peroxide is validated for its quality and purity. Through this certification, customers are assured that Lab Alley’s FCC Certified Food Grade Hydrogen Peroxide 32% maintains integrity. Lab Alley sources hydrogen peroxide through reputable manufacturers allowing the highest quality of hydrogen peroxide 32% solution to be provided to our customers. We have a consistent, quality product and are the reliable choice for your food grade hydrogen peroxide 32% solution needs. With quick processing, Lab Alley is where to buy food grade hydrogen peroxide 32%. Food grade hydrogen peroxide 32% is in stock in multiple sizes ranging from 500mL bottles to 55 gallon drums. Lab Alley also provides pallets of chemicals.
-
- Reagent
- Solvent
- Sterilizing agent
- Disinfecting agent
- Oxidizing/reducing agent
-
Product Information
| CAS | 7722-84-1 |
|---|---|
| Synonyms | Oxydol, Hydroperoxide, Perhydrol, Superoxol, Interox, Hydrogen Dioxide, Dihydrogen Dioxide, Inhibine, Peroxaan, Albone, Hioxyl, Kastone |
| PubChem ID | 784 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Odorless |
| pH | 2 - 4 @ 20 °C (68 °F) |
| Melting point | -27 °C (-17 °F) |
| Boiling Point | 106 °C (223 °F) |
| Vapor pressure | 17.4 - 25 mmHg |
| Density | 1.12 @ 20 - 25 °C (68 - 77 °F) |
| Molecular formula | H2O2 |
| Molecular weight | 34.01 |
| Autoship Available | Yes |
| KosherID | LMZ-GTNF |
| Refractive Index | 1.335 |













