-
Isopropyl Alcohol, also known as isopropanol, is a highly volatile and colorless liquid with a musty odor at room temperature. The purity of 99.8% makes it anhydrous due to the trace concentration of water. Our premium quality Isopropyl Alcohol is certified by the American Chemical Society (ACS) due to its high purity and absence of any harmful organic compounds or heavy metals. Owing to its high volatility, it is preferred for the cleaning of sensitive electronics.
-
- Varnishes
- Cleaning agent
-
Product Information
| CAS | 67-63-0 |
|---|---|
| Synonyms | Isopropanol, 2-propanol, Isopropyl Alcohol, 2-hydroxypropane, Alkolave, Avantine, Hartosol, Dimethylcarbinol, Sec-propyl alcohol, Petrohol |
| Assay | Min 99.8% |
| PubChem ID | 3776 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Alcohol-like |
| Melting point | -129.1 °F (-89.5 °C) |
| Boiling Point | 181.4 °F (83 °C) |
| Vapor pressure | 43.2 hPa (68 °F (20 °C)) |
| Specific gravity | 0.763-0.792 at 25 °C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 750.2 °F (399 °C) |
| Molecular formula | C3H8O |
| Molecular weight | 60.1 |
| Acetone | </= 0.002% |
| Autoship Available | Yes |
| Carbonyl Compounds | Propionaldehyde: 0.002% |
| Distilling Range | 1.0°C (inc. 82.3°C +/- 0.1°C) |
| Flash Point | 53.6 °F (12.0 °C) |
| Isopropyl Alcohol | >99.8% |
| Refractive Index | 1.37550-13.7840 at 20 °C |
| Residue after evaporation | </= 0.001% |
| Titrabale acid | </= 0.001 meq/g |
| Titrabale base | </= 0.001 meq/g |
| Water | 0.20% |













