Magnesium Oxide, also known as Magnesia, Oxomagnesium, Periclase, Magnesium Oxide, and Seawater Magnesia, appears as a white, odorless, and hygroscopic powder. It is slightly soluble in water, and is soluble in acids. As compared to the Heavy form, Magnesium Oxide Light is less dense having more porosity and water contents. It constitutes a minimal magnesium oxide content of 96%.
A USP/FCC Grade chemical is the one that conforms to the criteria of the United States Pharmacopeia (USP) and the Food Chemicals Codex (FCC). A substance that meets the USP/FCC Grade specifications can be used in food applications. In the United States of America (USA), Lab Alley is selling its high-quality Magnesium Oxide Light, USP/FCC Grade online at laballey.com.
Magnesium Oxide, also known as Magnesia, Oxomagnesium, Periclase, Magnesium Oxide, and Seawater Magnesia, appears as a white, odorless, and hygroscopic powder. It is slightly soluble in water, and is soluble in acids. As compared to the Heavy form, Magnesium Oxide Light is less dense having more porosity and water contents. It constitutes a minimal magnesium oxide content of 96%.
A USP/FCC Grade chemical is the one that conforms to the criteria of the United States Pharmacopeia (USP) and the Food Chemicals Codex (FCC). A substance that meets the USP/FCC Grade specifications can be used in food applications. In the United States of America (USA), Lab Alley is selling its high-quality Magnesium Oxide Light, USP/FCC Grade online at laballey.com.
- Refractory Lining
- Soil Additive
- Neutralizing Agent
- Thermal Stabilizer
- Chemical Precursor
- Processing Additive
- Environmental Applications
- Refractory Industry
- Agriculture
- Ceramics and Glass
- Chemical Manufacturing
- Rubber and Plastics
Product Information
| CAS | 1309-48-4 |
|---|---|
| Synonyms | Magnesia, Oxomagnesium, Periclase, Magnesium Oxide, and Seawater Magnesia |
| Assay | 96.0 - 100.5% on dried basis |
| Grade | USP/FCC Grade |
| Appearance | Very bulky, white powder |
| Odor | Odorless |
| pH | 10.3 (saturated solution) |
| Melting point | 2800 °C / 5072 °F |
| Boiling Point | 3600 °C / 6512 °F |
| Vapor pressure | 0 hPa @ 20 °C |
| Density | 3.58 |
| Molecular formula | MgO |
| Molecular weight | 40.29 |
| Arsenic (As) | Max 3 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Calcium (Ca) | Max 1.1% |
| Heavy metals | Max 0.04% |
| Iron (Fe) | Max 0.05% |
| Lead (Pb) | Max 10 ppm |
| Loss on ignition | Max 10.00% |













