-
Natural Distilled Witch Hazel is a clear, colorless distillate prepared from recently cut and partially dried dormant twigs of Hamamelis Virginiana Linnaeus, containing natural oils and 14% Natural Alcohol. Witch Hazel Extract is a popular ingredient used in many skin care products, including facial toners. It's often used to help with skin conditions. In addition, when combined with water and essential oils, it's used for house cleaning, and more.Â
-
- Skin care products
- Facial toners
- House cleaning
-
Product Information
| Assay | 14.0 - 15.0 % |
|---|---|
| Grade | USP Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear, colorless |
| Odor | Characteristic |
| pH | 3.0 - 5.0 |
| Melting point | 17.6°F (-8°C) |
| Boiling Point | 190.4°F (88°C) |
| Vapor pressure | 18.75 mm Hg (65.8°F/20°C) |
| Specific gravity | 0.976 - 0.982 |
| Density | 0.976 – 0.982 @ 20°C |
| Solubility | Very soluble in water |
| Molecular formula | #N/A |
| Molecular weight | #N/A |
| Acetone | Negative |
| Autoship Available | Yes |
| Clarity of Solution | Max 0.25 NTU |
| Ethanol | 14.0 - 15.0 % |
| Flash Point | 109.6°F (43.1°C) |
| Formaldehyde | Negative |
| Readily Oxidizable Substances | To Pass Test |
| Vapor density | 1.03 (Air =1) |

















