-
Acetic Acid Glacial 99% FCC/Food Grade is a high-purity, versatile chemical commonly used in the food industry as a flavoring agent, preservative, and pH regulator. Meeting the stringent standards of the Food Chemicals Codex (FCC), it ensures safety and suitability for consumption. Its applications extend to industrial uses, such as chemical synthesis, solvent production, and cleaning agents.
-
- Reagent
- Herbicide
- Botanical extraction
- Pharmaceutical industries
- Flavoring Agent
- Preservative
- Animal drugs production
- Dental products
-
Product Information
| CAS | 64-19-7 |
|---|---|
| Synonyms | ethanoic acid, ethylic acid, acetic acid, glacial, methanecarboxylic acid, vinegar acid, glacial, acetasol, acide acetique, essigsaeure |
| Assay | Min 99.7% |
| PubChem ID | 176 |
| Grade | USP/FCC Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear colorless liquid, no sediment observed |
| Odor | Sharp/Vinegar |
| pH | 2.5 |
| Melting point | 16°C |
| Boiling Point | 117°C |
| Vapor pressure | 1.52 kPa at 20°C |
| Density | 1.048g/cm³ |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 463 °C (867 °F) |
| Molecular formula | C2H4O2 |
| Molecular weight | 60.052 |
| Acetic Acid | 99.5% - 100.5% |
| Acetic Anhydride | Max 0.01% |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | Pass Test (USP) |
| Congealing Temperature | Min 15.6 °C (USP) |
| Flash Point | 40°C |
| Heavy metals | 5ppm max. (USP) |
| KosherID | PQE-QDLS |
| Lead (Pb) | 0.5mg/kg max. (FCC) |
| Limit of non-volatile residue | Max 0.005 wt% |
| Readily Oxidizable Substances | To pass the test |
| Residual solvents | Meets Requirements (USP) |
| Residue after evaporation | Clear colorless liquid, no sediment observed |
| Sulfate (SO4) | Pass Test (USP) |
| Vapor density | 2.1 |














