-
Lab Alley sells high-quality Acetone 99.5%, ACS that is fully compliant with ACS (American Chemical Society) standards. This product is recommended to be used in research labs in order to obtain consistent and repeatable results.
Lab Alley is your reliable choice for the highest quality ACS compliant acetone. This product is in stock in multiple sizes ranging from 500 mL to 55 gallons, and by pallet, all available for quick shipping to you.
-
- Reagent
- Extracting herbs
- Perfume industries
- Solvent extraction
- Personal care products
-
-
Product Information
| CAS | 67-64-1 |
|---|---|
| Synonyms | 2-propanone, Propanone, Dimethyl Ketone, Methyl Ketone, Dimethylformaldehyde, Pyroacetic Ether, Beta-Ketopropane, Dimethylketal. Chevron Acetone, Ketone Propane, Aceton, Pyroacetic Acid, Ketone |
| Assay | Min 99.5% |
| PubChem ID | 180 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Sweet, Alcohol-like |
| Melting point | -94°C / -137 °F |
| Boiling Point | 56 °C / 133 °F |
| Vapor pressure | 245.3 hPa (184.0 mmHg) at 20.0 °C (68.0 °F) |
| Density | 0.791 g/cm³ at 25 °C (77 °F) |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 465 °C / 869°F |
| Molecular formula | C3H6O |
| Molecular weight | 58.08 |
| Acetone | Min 99.5% |
| Aldehydes | Max 0.002% |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | -20 °C / -4 °F |
| Isopropyl Alcohol | Max 0.05% |
| Methanol | Max 0.05% |
| Residue after evaporation | Min 0.001% |
| Substances Reducing Permanganate | To pass Test |
| Titrabale acid | Max 0.0003 meq/g |
| Titrabale base | Max 0.0006 meq/g |
| Water | Max 0.5% |














