-
Lab Alley sells high-quality Acetone 99.5% Semiconductor/Electronic Grade. Semiconductor grade solvents are primarily designed for the semiconductor and electronics manufacturing industries. The concentration of heavy metals in these solvents is very low, measuring to parts per billion or parts per trillion. To achieve the requisite purity, several purifications are required. In semiconductor and microprocessor fabrication, these solvents are often used as cleaners and etchants. Lab Alley’s high purityAcetone 99.5% Semiconductor/Electronic Grade is suitable for use in electronics and circuit board manufacturing.
Lab Alley sells only the highest quality acetone and are the reliable choice for semiconductor grade acetone. This product is in stock in multiple sizes ranging from 500 mL to 55 gallons, all available for quick shipping. Orders are usually shipped in 24-48 hours.
-
- Cleaning agent
- Reagent
- Electronics industries
- Semiconductors production
-
Product Information
| CAS | 67-64-1 |
|---|---|
| Synonyms | 2-propanone, Propanone, Dimethyl Ketone, Methyl Ketone, Dimethylformaldehyde, Pyroacetic Ether, Beta-Ketopropane, Dimethylketal. Chevron Acetone, Ketone Propane, Aceton, Pyroacetic Acid, Ketone |
| Assay | Max 0.05 |
| PubChem ID | 180 |
| Grade | Semiconductor/Electronic Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Pass |
| Odor | Alcohol-like |
| Melting point | -94°C (-137 °F) |
| Boiling Point | 56 °C (133 °F) |
| Vapor pressure | 245.3 hPa (184.0 mmHg) at 20.0 °C (68.0 °F) |
| Density | 0.791 g/cm³ at 25 °C (77 °F) |
| Solubility | Soluble in water |
| Auto-ignition temperature | 465 °C (869°F) |
| Molecular formula | C3H6O |
| Molecular weight | 58.08 |
| Acidity or Alkalinity | Acidity: Max 0.3 ueq/g Alkalinity: Max 0.5 ueq/g |
| Arsenic (As) | Max 0.01 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Cadmium (Cd) | Max 1 ppm |
| Calcium (Ca) | Max 1 ppm |
| Chloride (Cl) | Max 0.2 ppm |
| Evaporation rate | Expected to be rapid |
| Flash Point | -20 °C / -4 °F |
| Heavy metals | Max 0.2 ppm as Pb |
| Iron (Fe) | Max 0.1 ppm |
| Magnesium (Mg) | Max 1 ppm |
| Phosphate (PO4) | Max 0.1 ppm |
| Residue after evaporation | Max 5 ppm |
| Sodium (Na) | Max 0.5 ppm |
| Water | Max 0.5% |














