-
Lab Alley sells high-quality HPLC Grade Acetone. HPLC grade acetone is designed for use as the mobile phase in High Performance Liquid Chromatography (HPLC) in analytical separations, purifications, and identifications.
Lab Alley sells only the highest quality acetone and are the reliable choice for HPLC grade acetone. This product is in stock in 1 gallon and 4 liters sizes and available for quick shipping. Orders are usually shipped in 24-48 hours.
-
- Mobile Phase in HPLC
-
Product Information
| CAS | 67-64-1 |
|---|---|
| Synonyms | 2-propanone, Propanone, Dimethyl Ketone, Methyl Ketone, Dimethylformaldehyde, Pyroacetic Ether, Beta-Ketopropane, Dimethylketal. Chevron Acetone, Ketone Propane, Aceton, Pyroacetic Acid, Ketone |
| Assay | ≥99.0% |
| PubChem ID | 180 |
| Grade | HPLC Grade |
| Color | 10 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Sweet, Alcohol-like |
| Melting point | -94°C (-137 °F) |
| Boiling Point | 56 °C (133 °F) |
| Vapor pressure | 245.3 hPa (184.0 mmHg) at 20.0 °C (68.0 °F) |
| Specific gravity | <0.789 |
| Density | 0.791 g/cm³ at 25 °C (77 °F) |
| Solubility | Soluble |
| Auto-ignition temperature | 465 °C (869°F) |
| Molecular formula | C3H6O |
| Molecular weight | 58.08 |
| Acetone | >99.5% |
| Aldehydes | 0.002%, max |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | Expected to be rapid |
| Flash Point | -20 °C / -4 °F (Closed cup) |
| Isopropyl Alcohol | 0.05%, max |
| Limit of non-volatile residue | <2 mg/50mL (0.004%) |
| Methanol | 0.05%, max |
| Oxidizing Substances | To Pass Test |
| Residue after evaporation | 0.001%, max |
| Substances Reducing Permanganate | To pass Test |
| Titrabale acid | 0.0003 meq/g, max |
| Titrabale base | 0.0006 meq/g, max |
| UV Absorption @ 300-400nm | 0.01 AU max |
| Water | 0.5%, max |














