-
Acetonitrile is an aliphatic nitrile with a pleasant odor and colorless liquid appearance when stored at room temperature. It is ideal for fluorimetric and spectrophotometric techniques due to its clarity under UV-visible light. It has been widely used as a polar aprotic solvent in organic syntheses due to its high eluting ability. Our premium quality Acetonitrile LC/MS grade is highly recommended for high performance liquid chromatography (LC/MS ) systems. It is also certified by the ACS (American Chemical Society) as a reagent due to its high purity.
-
- Reagent
- Research labs
-
Product Information
| CAS | 75-05-8 |
|---|---|
| Synonyms | Cyanomethane, Methyl Cyanide, Ethanenitrile, Ethyl Nitrile, Methanecarbonitrile, Acetonitril, Cyanure de Methyl, Methylkyanid |
| Assay | Min. 99.9% |
| PubChem ID | 6342 |
| Grade | LC/MS Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Ethereal |
| Melting point | -50.8 °F (-46 °C) |
| Boiling Point | 178.9 °F (81.6 °C) 101.325 kPa |
| Vapor pressure | 119.81 hPa (77 °F (25 °C)) |
| Density | 0.786 g/mL (77 °F (25 °C)) |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 975.2 °F (524 °C) |
| Molecular formula | CH3CN |
| Molecular weight | 41.05 |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | 55.0 °F (12.8 °C) |
| Fluorescence at emission maximum for Impurities (as Quinine base) | Max 1 ppb |
| LC gradient elution suitability @220nm | To Pass Test |
| LC gradient elution suitability @254nm | To Pass Test |
| LC-MS Negative Mode (as Nitrophenol) | Max 50 ppb |
| LC-MS Positive mode (as Reserpine) | Max 50 ppb |
| Residue after evaporation | Max 1 mg/L |
| Titrabale acid | Max 0.008 meq/g |
| Titrabale base | Max 0.0006 meq/g |
| Trace metals | To Pass Test |
| Vapor density | 1.42 |
| Water | Max 0.010% |













