-
Calcium Carbonate, a whitish or colorless powder, is odorless and is largely water-insoluble at ambient conditions. The mining of limestone leads to the production of pure Calcium Carbonate that can be used as a dry powder or in slurry form. Calcium Carbonate is commonly used as a calcium supplement, antacid, phosphate binder, and foundation material for pharmaceutical tablets. It may also be found in a variety of items on the shelves of many supermarket stores.
Due to its high purity, Lab Alley’s Calcium Carbonate, FCC Grade fully conforms to the FCC (Food Chemicals Codex) Grade. The FCC approval makes it suitable for foods, pharmaceuticals, and medications. Lab Alley’s Calcium Carbonate, FCC Grade is highly recommended for commercial and industrial applications.
-
- Reagent
- pH balancing agent
-
Product Information
| CAS | 471-34-1 |
|---|---|
| Synonyms | Aragonite, Limestone, Calcite, Chalk, Carbonic acid calcium salt (1:1), Aeromatt |
| Assay | 98.0-100.5% |
| PubChem ID | 10112 |
| Grade | FCC Grade |
| Color | White |
| Physical form | Solid powder |
| Appearance | White-Off White Powder |
| Odor | Odorless |
| pH | 7 - 9 @ 20°C |
| Melting point | 825 °C / 1517 °F |
| Density | 2.7-2.9 g/cm³ @ 20 °C |
| Solubility | Slightly soluble in water |
| Molecular formula | CaCO3 |
| Molecular weight | 100.09 |
| Arsenic (As) | 3 ppm |
| Autoship Available | Yes |
| Fluoride (F) | 0.00005 |
| Heavy metals | 0.00% |
| Insoluble matter | Max 0.2% |
| Iron (Fe) | 0.001 |
| KosherID | BLD-BLTZ |
| Lead (Pb) | 3 ppm |
| Loss on drying | Max 2% |
| Magnesium and Alkali Salts | 0.01 |
| Yeast & Mold | Max 200 cfu/g |














