-
Calcium chloride is a calcium and chlorine-based chemical compound. It is highly volatile and is readily soluble in water. It is a solid salt that behaves like a normal ionic halide at ambient temperature. It can be synthesized directly from the limestone, but is also manufactured in huge quantities as a by-product of the Solvay process. Lab Alley’s Calcium Chloride, Anhydrous, Chemicals having FCC Grade complies with the criteria of the FCC (Food Chemicals Codex). A substance that has received the FCC Grade certification can be safely used in food, drug, or medical applications. Lab Alley is selling its premium-quality Calcium Chloride, Anhydrous, FCC Grade online at laballey.com.
-
- Reagent
- pH balancing agent
-
Product Information
| CAS | 10043-52-4 |
|---|---|
| Synonyms | Calcium dichloride, Calciumchloride, Calcium(II) chloride, Calcium chloride pellets, Isocal |
| Assay | 99.0- 107.0% |
| PubChem ID | 5284359 |
| Grade | FCC Grade |
| Color | White |
| Physical form | Solid |
| Appearance | White, Mini-Pellets |
| Odor | Odorless |
| pH | 8-10 (100 g/L aq.sol) |
| Melting point | 782 °C / 1439.6 °F |
| Boiling Point | > 1600 °C / > 2912 °F @ 760 mmHg |
| Solubility | Soluble in water |
| Molecular formula | CaCl2 |
| Molecular weight | 110.98 |
| Arsenic (As) | 3 mg/kg |
| Autoship Available | Yes |
| Fluoride (F) | 0.00004 |
| Heavy metals | 0.00% |
| Insoluble matter | </=0.02% |
| Lead (Pb) | 5 mg/kg |
| Magnesium and Alkali Salts | 0.05 |













