-
Witch Hazel Extract is a popular ingredient used in many skin care products, including facial toners. It's often used to help with skin conditions. In addition, when combined with water and essential oils, it's used for house cleaning, and more.Â
-
- Skin care products
- Facial toners
- House cleaning
-
Product Information
| Assay | 14.0 - 15.0% of C2H5OH |
|---|---|
| Grade | Organic Grade |
| Color | Colorless to slight yellow |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear, colorless |
| Odor | Characteristic |
| pH | 3.0 - 5.0 |
| Melting point | 17.6°F (-8°C) |
| Boiling Point | 190.4°F (88°C) |
| Vapor pressure | 18.75 mm Hg (65.8°F/20°C) |
| Density | 0.976 – 0.982 @ 20°C |
| Solubility | Very soluble in water |
| Molecular formula | #N/A |
| Molecular weight | #N/A |
| Acetone | Negative |
| Autoship Available | Yes |
| Clarity of Solution | 0.00 - 0.25 NTU |
| Ethanol | 14.0 - 15.0% |
| Flash Point | 109.6°F (43.1°C) |
| Refractive Index | 1.337 - 1.346 |
| Vapor density | 1.03 (Air =1) |

















