-
Citric Acid 50% appears as a colorless clear liquid with an acidic taste. It possesses no odor and is very soluble in water and ethanol at ambient conditions. Lab Alley’s Citric Acid, 50% Solution, Food Grade contains ~50% by weight of pure Citric Acid dissolved in 50% by weight purified Water. Based on its purity, Lab Alley’s premium quality Citric Acid Powder is certified by the FCC (Food Chemicals Codex). In addition, it is also certified as a Kosher, non-GMO, and Vegan product.
Thanks to its high level of purity, it can be generally used in the food industry as an acidifier, flavoring agent, and chelating agent as well as in the pharmaceutical industry.
-
- Sour taste additive for food and beverages
- Craft and candy making
- Ph adjustment
- Water softening
- Bath bombs
- Bread making
- Food preservative
- Cleaning agent
- Dietary and vitamin supplement
-
Product Information
| CAS | 77-92-9 |
|---|---|
| Synonyms | 2-hydroxypropane-1,2,3-tricarboxylic acid, Citro, Citretten, Aciletten, Chemfill, Hydrocerol A |
| Assay | 50.00 – 52.00 |
| PubChem ID | 311 |
| Grade | FCC Grade |
| Color | 50 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear slightly hazy free of suspended particles |
| Odor | To Pass Test |
| Melting point | -9.44 °C (15 °F) |
| Boiling Point | > 100 °C (212 °F) |
| Specific gravity | 1.243 – 1.255 at 25 °C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Molecular formula | C6H8O7 |
| Molecular weight | 192.13 |
| Autoship Available | Yes |
| KosherID | FZF-HRRV |
| Water | 0.5 |















