About Ethyl Acetate 99.5% NF/FCC Grade
Ethyl acetate is a colorless liquid with a fruity smell. It is soluble in most of the organic solvents and moderately soluble in water. This product meets specifications set forth by National Formulary and Food Chemical Codex (NF/FCC grade) and Kosher certified.
Common Uses and Applications
- Pharmaceutical manufacture
- Flavoring agent
- Food additive
- Chromatography solvent
- Laboratory reagent
- Cosmetic formulations
Industries
- Pharmaceutical Industry
- Food Industry
- Cosmetics/Personal Care Industry
- R&D and laboratory
- Chemical manufacturing
Chemistry Table
141-78-6 C4H8O2 88.11 Acetic acid, ethyl ester, Acetic ether 8857 NF/FCC Food Grade >/= 99.0% Ethyl acetate 1173 NRV-MDRV Ethyl Acetate NF/FCC, Kosher Specifications
Assay >/= 99.0% Description Colorless liquid, volatile and flammable Identification by IR Conforms to ref. spectrum Odor Acetous, Ethereal Acid Value = 5.0ml Methyl compounds To Pass Test Readily carbonizable substances To Pass Test Residue after evaporation = 0.02% Limit of non volatile residue = 0.02% Acetaldehyde by GC = 0.1% Ethoxy-2-methylpropane by GC = 0.15 Other impurity by GC = 0.35 Solubility Miscible with alcohol, ether, glycerin, most oils Refractive index @ 20°C 1.370 - 1.375 Specific Gravity @ 20°C 0.894 - 0.898 Safety and Shipping Information
DOT: Ethyl acetate, 3, UN1173, PG II
Please contact us to request a Safety Data Sheet (SDS) and Certificate of Analysis (COA) for Ethyl Acetate NF/FCC, Kosher
Ethyl acetate is a colorless liquid with a fruity smell. It is soluble in most of the organic solvents and moderately soluble in water. This product meets specifications set forth by National Formulary and Food Chemical Codex (NF/FCC grade) and Kosher certified.
- Flavoring agent
- Food additive
- Chromatography solvent
- Laboratory reagent
- Cosmetic formulations
- Food & Beverage
- Personal Care & Cosmetics
- R&D and Laboratory
- Chemical Manufacturing
Product Information
| Assay | >/= 99.0% |
|---|---|
| Grade | NF/FCC Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Acetous, Ethereal |
| Melting point | -119.2 °F (-84 °C) |
| Boiling Point | 170.6 °F (77 °C) |
| Vapor pressure | 97.3 hPa (68 °F (20 °C)) |
| Specific gravity | 0.894-0.898 |
| Density | 0.902 (77 °F (25 °C)) |
| Solubility | Soluble in water |
| Auto-ignition temperature | 798.8 °F (426 °C) |
| Acidity as Acetic Acid | </= 0.010 |
| Autoship Available | Yes |
| Ethanol | </= 0.05% |
| Flash Point | 24.8 °F (-4.0 °C) Closed Cup |
| KosherID | NRV-MDRV |
| Refractive Index | 1.370-1.375 |
| Residue after evaporation | </= 0.01% |
| Water | </= 0.055 |














