The term Hexanes (pluralized) refers to a mixture containing multiple isomers of hexane (C6H14), as well as some smaller proportion of non-isomeric C5, C6, and C7 alkanes. ACS grade designation signifies that this reagent meets the purity standards set by the American Chemical Society (at least 95%).
Hexanes is the solvent of choice for seed and vegetable oil extraction, textiles manufacturing, glue and degreaser formulations, and select cleaning applications.
The term Hexanes (pluralized) refers to a mixture containing multiple isomers of hexane (C6H14), as well as some smaller proportion of non-isomeric C5, C6, and C7 alkanes. ACS grade designation signifies that this reagent meets the purity standards set by the American Chemical Society (at least 95%).
Hexanes is the solvent of choice for seed and vegetable oil extraction, textiles manufacturing, glue and degreaser formulations, and select cleaning applications.
- Seed and vegetable oil extraction
- Cleaning reagent
- Reaction medium
- Food & Beverage
- Textiles industry
- Automobile manufacturing
Product Information
| CAS | 110-54-3 |
|---|---|
| Synonyms | n-Hexane, Hexyl hydride, Skellysolve B, Gettysolve-B, Hexan, Hexanes, Dipropyl, Normal hexane, n-Hexan |
| Assay | Min 98.5% |
| PubChem ID | 8058 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | Max 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear, Colorless Liquid |
| Odor | Hydrocarbon |
| Melting point | -139°F |
| Boiling Point | 62.8 to 73.9 °C (145 to 165°F) |
| Vapor pressure | 124 mmHg |
| Solubility | Negligible in water |
| Auto-ignition temperature | 225°C |
| Molecular formula | C6H14 |
| Molecular weight | 86.18 |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | 5.2 |
| Flash Point | -7 °F (-22 °C) |
| Residue after evaporation | Max 0.001% |
| Sulfur Compounds | Max 0.005% (as S) |
| Thiophene | Passes Test |
| Titrabale acid | Max 0.0003 meq/g |
| Vapor density | 3 |













