-
At 31% concentration, Hydrochloric Acid is very corrosive and produces vapors with a pungent odor. Due to the presence of impurities, our 31% Hydrochloric Acid is certified as the lab grade reagent.
Lab grade chemicals possess reasonable purity but do not comply with any official standard for quality or purity. It is not only suitable for research labs and training purpose, but also industrial applications.
-
- Batteries
- Reagent
-
-
Product Information
| CAS | 7647-01-0 |
|---|---|
| Synonyms | Hydrochloric Acid, Hydrogen Chloride, Muriatic Acid, Chlorohydric Acid, Acide Chlorhydrique, Chlorwasserstoff, Spirits of Salt, Hydrogen Chloride hcl, Anhydrous Hydrochloric Acid, Chloorwaterstof |
| Assay | 31.00% |
| PubChem ID | 313 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | 30 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Pungent |
| pH | < 1 |
| Melting point | -35 °C / -31 °F |
| Boiling Point | 57 °C / 135 °F @ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 125 mbar at 20°C |
| Specific gravity | Min 1.1602 at 60°F (15.5°C) |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Molecular formula | ClH |
| Molecular weight | 36.46 |
| Autoship Available | Yes |
| Iron (Fe) | Max 3.0 ppm |
| Sulfate (SO4) | Max 60.00 ppm |
| Vapor density | 1.27 |
| Viscosity | 1.8 mPa.s at 15°C |
| Water | 0.69 |

















