-
Hydrogen Peroxide 10% is composed of 10% hydrogen peroxide (H2O2) and 90% water (H2O). Food grade hydrogen peroxide 10% is a clear, colorless liquid that is free of any stabilizers or additives. Food grade hydrogen peroxide is great to use for food application. Certified by the Food Chemical Codex (FCC), the hydrogen peroxide is validated for its quality and purity. Through this certification, customers are assured that Lab Alley’s FCC Certified Food Grade Hydrogen Peroxide 10% maintains integrity. Lab Alley sources hydrogen peroxide through reputable manufacturers allowing the highest quality of hydrogen peroxide 10% solution to be provided to our customers. We have a consistent, quality product and are the reliable choice for your food grade hydrogen peroxide 10% solution needs. With quick processing, Lab Alley is where to buy food grade hydrogen peroxide 10%. Food grade hydrogen peroxide 10% is in stock in multiple sizes ranging from 500mL bottles to 55 gallon drums. Lab Alley also provides pallets of chemicals.
-
- Disinfectant
- Treatment of plants
- Mouth wash
-
Product Information
| CAS | 7722-84-1 |
|---|---|
| Synonyms | Oxydol, Hydroperoxide, Perhydrol, Superoxol, Interox, Hydrogen Dioxide, Dihydrogen Dioxide, Inhibine, Peroxaan, Albone, Hioxyl, Kastone |
| Assay | 9.0 - 11.0% |
| PubChem ID | 784 |
| Grade | Food Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Odorless |
| pH | 2 - 4 @ 20 °C (68 °F) |
| Melting point | -27 °C (-17 °F) |
| Boiling Point | 106 °C (223 °F) |
| Vapor pressure | 17.4 - 25 mmHg |
| Specific gravity | 1.020 – 1.040 |
| Density | 1.12 @ 20 - 25 °C (68 - 77 °F) |
| Molecular formula | H2O2 |
| Molecular weight | 34.01 |
| Autoship Available | Yes |
| KosherID | LMZ-GTNF |
| Viscosity | 1.25 mPa.s |













