-
Isopropyl Alcohol (IPA) at the 99.8% concentration is hydrophilic and evaporates quickly making this concentration ideal for use with products and environments that are sensitive to water and residues. Isopropyl Alcohol is a colorless and flammable liquid.
Examples of when Isopropyl Alcohol 99.8% is the preferred concentration.
- IPA can solubilize non-polar compounds making it a preferred alcohol to process essential oils, dyes, and fats.
- IPA is miscible in water, making it highly used in the cosmetics industry in hand sanitizer, bath products, makeup, aftershaves, and nail polish.
- IPA is used in the food industry to sanitize reactors, vats, and other equipment.
- IPA is used extensively in the electronics industry to remove impurities on surfaces during manufacturing.Â
-
- Cleaning Agents
- Varnishes
- Sanitizers
- Cosmetics
-
Product Information
| CAS | 67-63-0 |
|---|---|
| Synonyms | Isopropanol, 2-propanol, Isopropyl Alcohol, 2-hydroxypropane, Alkolave, Avantine, Hartosol, Dimethylcarbinol, Sec-propyl alcohol, Petrohol |
| Assay | Min 99.80 wt% |
| PubChem ID | 3776 |
| Grade | USP Grade |
| Color | 10 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear/clean free of suspended particles |
| Odor | Alcohol-like |
| Melting point | -129.1 °F (-89.5 °C) |
| Boiling Point | 181.4 °F (83 °C) |
| Vapor pressure | 43.2 hPa (68 °F (20 °C)) |
| Specific gravity | 0.783-0.787 at 25/25°C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 750.2 °F (399 °C) |
| Molecular formula | C3H8O |
| Molecular weight | 60.1 |
| Acetone | 0.002% |
| Acidity as Acetic Acid | Max 0.001 wt% |
| Autoship Available | Yes |
| Carbonyl Compounds | Propionaldehyde: 0.002% |
| Distilling Range | Max 1C, includes 82.3 °C |
| Flash Point | 53.6 °F (12.0 °C) |
| Isopropyl Alcohol | >/= 99.80 wt% |
| KosherID | PDQ-CVLG |
| Limit of non-volatile residue | </= 0.005 g/100mL |
| Refractive Index | 1.376-1.378 at 20 °C |
| Residue after evaporation | 0.00001 |
| Water | Max 0.1 wt% |














