-
Isopropyl Alcohol, USP Grade, is a solution of 70% pure isopropanol with 30% water. The presence of water lessens its volatility leading to an increase in the surface contact time and effectiveness. It is more suitable against pathogens (bacteria, fungi, and viruses) and inhibits their growth by dissolving their lipids and denaturing their proteins. Our premium quality Isopropyl Alcohol is certified by the United States Pharmacopeia (USP), making it suitable for foods, drugs, and medicines.
-
- Disinfectant
- Anti-bacterial agent
- Food industry
- Pharmaceutical industry
- Meat processing
-
Product Information
| CAS | 67-63-0 |
|---|---|
| Synonyms | Isopropanol, 2-propanol, Isopropyl Alcohol, 2-hydroxypropane, Alkolave, Avantine, Hartosol, Dimethylcarbinol, Sec-propyl alcohol, Petrohol |
| Assay | 68.2 - 72% |
| PubChem ID | 3776 |
| Grade | USP Grade |
| Color | 5 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Alcohol-like |
| Melting point | -88 °C / -126.4 °F |
| Boiling Point | 82 °C / 179.6 °F |
| Vapor pressure | 20 mmHg at 332°C |
| Specific gravity | 0.873 - 0.884 at 20 °C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 750.2 °F (399 °C) |
| Molecular formula | C3H8O |
| Molecular weight | 60.1 |
| Autoship Available | Yes |
| Flash Point | 18 °C / 64.4 °F |
| Isopropyl Alcohol | 68.2 - 72% |
| Limit of non-volatile residue | Max 5 mg |
| Titrabale acid | 1.0 ml of 0.02N NaOH |
| Water | 31.8 - 28% |













