-
Lactic acid may exist either as a white solid in pure form, or a clear to yellowish liquid when dissolved in water. It can be produced via fermentation of carbohydrates, or synthesized from acetaldehyde. Food grade is synonymous with FCC, a monogram controlled under the United States Pharmacopeia to ensure the purity and safety of chemicals for food use.
-
- Preservative
- Dairy culturing agent
- Contraceptive jellies
- Acidifier
- Pharmaceutical ingredient
- Cosmetic ingredient
-
Product Information
| CAS | 79-33-4 |
|---|---|
| Synonyms | L-(+)-Lactic acid, (S)-2-Hydroxypropanoic acid, (S)-Lactic acid, (S)-2-Hydroxypropionic acid, (2S)-2-hydroxypropanoic acid, Sarcolactic acid |
| Assay | Min 87.5% |
| PubChem ID | 107689 |
| Grade | FCC Grade |
| Color | Max 50 |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless to Light Yellow Liquid |
| Odor | Characteristic |
| pH | < 2 (25 °C) |
| Melting point | < - 80 °C |
| Boiling Point | 110 - 130 °C |
| Vapor pressure | ca. 0.038 Pa (20 °C) |
| Density | 1.0 - 1.3 g/cm³ |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 400 °C |
| Molecular formula | C3H6O3 |
| Molecular weight | 90.08 |
| Autoship Available | Yes |
| Chloride (Cl) | Max 0.002 mg/kg |
| Iron (Fe) | Max 10 mg/kg |
| Lead (Pb) | Max 1 mg/kg |
| Mercury (Hg) | Max 0.0001 mg/kg |
| Phosphate (PO4) | Passes Test |
| Sulfate (SO4) | Max 0.25% |
| Tartrate | Passes Test |
| Viscosity | 18.4 mPa.s @ 25 °C (dynamic) |
| Water | 10-14% |













