-
This 140 proof (70%) denatured ethanol contains denaturants methanol and isopropyl alcohol, up to 10% combined concentration, and up to 30% water. 140 proof denatured ethanol is ideal for most non-food sanitization applications.
At Lab Alley, we understand that high quality reagents are essential to the integrity of your laboratory and manufacturing projects. That’s why we believe you deserve to have full confidence in the quality of your reagents. Lab Alley provides high quality, reliable 140 proof denatured ethanol, ideal for your laboratory and manufacturing needs.
-
- Reagent
- Cleaning agent
- Pharmaceutical industry
- Pesticide synthesis
-
Product Information
| CAS | 64-17-5 |
|---|---|
| Synonyms | Denatured Alcohol, Denatured Ethanol, Denatured Ethyl Alcohol, Reagent Alcohol, Methyl carbinol, Grain Alcohol, Ethyl Hydroxide, Ethyl Hydrate, Algrain, Alkohol, Anhydrol, Tecsol |
| Assay | 63.30% |
| PubChem ID | 702 |
| Grade | Reagent Grade |
| Color | 10 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear liquid, free from sediment |
| Odor | Sweet, Alcohol-like |
| Boiling Point | 64.7 °C at 1013 hPa |
| Vapor pressure | 169.3 hPa at 25 °C |
| Specific gravity | 0.880 - 0.890 at 20°C |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 455 °C |
| Molecular formula | C2H5OH |
| Molecular weight | 46.07 |
| Acidity as Acetic Acid | Max 0.0025 wt% |
| Autoship Available | Yes |
| Ethanol | 0.633 |
| Flash Point | 9.7 °C at 1013 hPa |
| Isopropyl Alcohol | 0.035 |
| KosherID | DLN-CCVH |
| Methanol | 0.032 |
| Proof | 140 |
| UV Absorption @ 220nm | 0.25 AU |
| UV Absorption @ 240nm | 0.10 AU |
| UV Absorption @ 250nm | 0.02 AU |
| UV Absorption @ 300-400nm | 0.01 AU |
| Undenatured or Denatured | Denatured |
| Water | 0.3 |















