Ethyl Ether, also termed as Diethyl Ether, is the simplest compound of the Ether family. It appears as a colorless liquid with a sweet taste at room temperature. It has high volatility and flammability at normal conditions and is used as fuel in some engines. The American Chemical Society (ACS) certifies any chemical if it meets or exceeds its purity and quality standards.
Ethyl Ether is a good solvent for fats, oils, dyes, resins, rubber, smokeless perfumes, and nitrocellulose. Ethyl Ether is also used in the manufacture of photographic films and pharmaceuticals, and as a reaction and extraction medium in the chemical industry.
- Solvent, chemical synthesis
- Ingredient in paint-thinners, adhesives
- Fuel additive
- Pharmaceutical & Nutraceutical
- Research Laboratories
- Automotive Applications
- Petroleum Industry
Product Information
| CAS | 60-29-7 |
|---|---|
| Synonyms | Diethyl Ether, Ether, Ethoxyethane, Diethyl oxide, Ethyl oxide, Aether, Pronarcol, Anesthetic ether |
| Assay | Min 99.0% |
| PubChem ID | 3283 |
| Grade | ACS Grade |
| Color | 10 max |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Odor | Sweet, ether-like |
| Melting point | -176.8 °F (-116 °C) |
| Boiling Point | 95 °F (35 °C) |
| Vapor pressure | 587 mbar @ 20 °C |
| Density | 0.71 at 20 °C (68 °F) |
| Solubility | Fully Miscible in Water |
| Auto-ignition temperature | 160 °C / 320 °F |
| Molecular formula | C4H10O |
| Molecular weight | 74.12 |
| Autoship Available | No |
| Carbonyl Compounds | Max 0.001% as Formaldehyde |
| Ethanol | To Pass Test |
| Flash Point | -45.0 °C (-49.0 °F) |
| Residue after evaporation | 10 ppm max |
| Titrabale acid | 0.0002 meq/g max |
| Vapor density | 2.56 |
| Viscosity | 0.2448 cP at 20 °C |
| Water | 0.03% max |












