-
Acetic Acid is the simplest carboxylic acid that contains two carbon atoms in its structure and appears as a colorless liquid with vinegar like odor at room temperature. In the electronics sector, Acetic Acid, Semiconductor/Electronic Grade, 99.7% is used for silicon wafer cleaning and semiconductor etching. For such sensitive applications, ultra-purified Acetic Acid having metallic concentrations in parts per billions or trillions. The high-quality Acetic Acid, Electronic/Cleanroom Grade, 99.7% at Lab Alley is exceptionally pure and ideal for cleaning/etching applications in electronics.
-
- Electronic industry
- Cleaning agent
- Etching solvent
-
Product Information
| CAS | 64-19-7 |
|---|---|
| Assay | 99.7 min |
| Grade | Semiconductor/Electronic Grade |
| Color | 7 max. |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Clear |
| Odor | Sharp/Vinegar |
| pH | 2 |
| Melting point | 16°C (61 °F) |
| Boiling Point | 117.9°C (244.2°F) |
| Vapor pressure | 15.2 hPa (11.4 mmHg) at 20.0 °C |
| Density | 1.049 g/mL at 25 °C |
| Solubility | Miscible |
| Auto-ignition temperature | 463 °C (867 °F) |
| Molecular formula | C2H4O2 |
| Molecular weight | 60.05 |
| Acetic Anhydride | 0.01 % max. |
| Arsenic (As) | 5 ppm max. |
| Autoship Available | Yes |
| Cadmium (Cd) | 10 ppm max. |
| Calcium (Ca) | 100 ppm max. |
| Flash Point | 39 °C (103°F) - Closed Cup |
| Heavy metals | 500 ppm max |
| Iron (Fe) | 50 ppm max. |
| Lead (Pb) | 20 ppm max |
| Magnesium (Mg) | 50 ppm max |
| Phosphate (PO4) | 500 ppm max. |
| Residue after evaporation | 5000 max |
| Sodium (Na) | 100 ppm max. |
| Substances Reducing Permanganate | Pass |
| Sulfate (SO4) | 500 ppm max. |
| Vapor density | 2.1 |













