-
Glycolic acid, or hydroxyacetic acid, is a white crystalline solid that is easily solubilized in water to form a clear, odorless solution. Structurally, it is similar to acetic acid but with a hydroxylated methyl group, making it the smallest alpha-hydroxy acid (AHA). The chemicals in Cosmetic Grade comply with the requirements of the Fair Packaging & Labeling (FP&L) Act and the Federal Food & Cosmetics (FD&C) Act. Cosmetic Grade products are highly recommended for cosmetic production and any non-medical industrial applications.
-
- Dermatology
- Anti-aging products
-
Product Information
| CAS | 79-14-1 |
|---|---|
| Synonyms | 2-Hydroxyacetic acid, Hydroxyacetic acid, Glycollic acid, Hydroxyethanoic acid, Hydroxy-Acetic acid, alpha-Hydroxyacetic acid, Glycoside |
| Assay | 30% |
| PubChem ID | 757 |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Melting point | 75 °C |
| Density | 1.49 g/cm³ |
| Solubility | Soluble in Alcohols, Acetone, Acetic Acid, And Ethyl Acetate |
| Molecular formula | C2H4O3 |
| Molecular weight | 76.05 |
| Autoship Available | No |
| Flash Point | 129 °C |














