Hydrochloric Acid, also known as Muriatic acid, Chlorohydric acid, and Acide Chlorhydrique, has the chemical formula HCl. It is formed by dissolving Hydrogen Chloride gas in Water and appears as a colorless to yellowish watery liquid with a sharp, irritating odor. It is soluble in Water and Ethanol at ambient conditions. Lab Alley’s Hydrochloric Acid, 20% Solution, Lab Grade contains 20% by weight of pure Hydrogen Chloride gas dissolved in 80% by weight of purified Water. The Analytical Reagent Grade is generally equivalent to the American Chemical Society (ACS) Grade and is acceptable for use in analytical applications and research laboratories. Lab Alley is selling its premium quality Hydrochloric Acid, 20% Solution, Analytical Reagent Grade online at laballey.com in the United States of America (USA) and highly recommends using it in research labs for precise, repetitive, and consistent results.
Hydrochloric Acid, also known as Muriatic acid, Chlorohydric acid, and Acide Chlorhydrique, has the chemical formula HCl. It is formed by dissolving Hydrogen Chloride gas in Water and appears as a colorless to yellowish watery liquid with a sharp, irritating odor. It is soluble in Water and Ethanol at ambient conditions. Lab Alley’s Hydrochloric Acid 20% Solution, Reagent Grade contains 20% by weight of pure Hydrogen Chloride gas dissolved in 80% by weight of purified Water.
Reagent Grade chemicals have high purity and are suitable in analytical applications. They're important in research because they provide results that are consistent, trustworthy, and reproducible. Lab Alley is providing Hydrochloric Acid 20% Solution, Reagent Grade online in the United States of America (USA) and highly recommends using it in educational institutes, research labs, and commercial applications for precise, repetitive, and consistent results.
- Steel Pickling & Metal Surface Treatment
- Oil & Gas Well Acidizing
- Industrial Descaling
- pH Control in Industrial Processes
- Chemical Manufacturing Intermediate
- Metal Processing & Steel Pickling Industry
- Oil & Gas Industry (Well Acidizing & Maintenance)
- Industrial Water Treatment Industry
- Chemical Manufacturing Industry
- Food Processing Equipment Cleaning (Industrial Scale)
Product Information
| CAS | 7647-01-0 |
|---|---|
| Synonyms | Hydrochloric Acid, Hydrogen Chloride, Muriatic Acid, Chlorohydric Acid, Acide Chlorhydrique, Chlorwasserstoff, Spirits of Salt, Hydrogen Chloride hcl, Anhydrous Hydrochloric Acid, Chloorwaterstof |
| PubChem ID | 313 |
| Grade | Reagent Grade |
| Appearance | Colorless liquid |
| Odor | Pungent |
| pH | 1 |
| Melting point | -74°C / -101.2°F |
| Boiling Point | 81.5 - 110°C / 178.7230°F@ 760 mmHg |
| Vapor pressure | 5.7 mmHg @ 0 °C |
| Density | 1.0 - 1.2 |
| Solubility | Soluble in Water |
| Molecular formula | HCl |
| Molecular weight | 36.46 g/mol |
| Autoship Available | Yes |
| Evaporation rate | > 1.00 (Butyl Acetate = 1.0) |
| Vapor density | 1.26 (Air = 1.0) |













