-
Hydrogen Peroxide 15% is composed of 15% hydrogen peroxide (H2O2) and 85% water (H2O). Lab grade hydrogen peroxide 15% is a clear, colorless liquid that does not contain any stabilizers or any additional additives. Hydrogen peroxide is a versatile product with many applications and uses. It is a great solution for disinfecting surfaces and textiles. Hydrogen peroxide breaks down into oxygen and water leaving no toxic residues. Laboratory grade hydrogen peroxide 15% contains intermediate purity and is suitable for educational or research laboratories; it is not safe to use in foods, drugs, or medicines. Lab Alley has a consistent, quality product and are the reliable choice for your laboratory grade hydrogen peroxide 15% solution needs. With quick processing, Lab Alley is where to buy lab grade hydrogen peroxide 15%. Lab grade hydrogen peroxide 15% is in stock in multiple sizes ranging from 500mL bottles to 55 gallon drums. We also provide pallets of chemicals.
-
- Reagent
- Solvent
- Sterilizer
- Disinfectant
-
Product Information
| CAS | 7722-84-1 |
|---|---|
| Synonyms | Oxydol, Hydroperoxide, Perhydrol, Superoxol, Interox, Hydrogen Dioxide, Dihydrogen Dioxide, Inhibine, Peroxaan, Albone, Hioxyl, Kastone |
| Assay | 14.0- 16.0 % |
| PubChem ID | 784 |
| Grade | Lab Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Odorless |
| pH | 2 - 4 @ 20 °C (68 °F) |
| Melting point | -27 °C (-17 °F) |
| Boiling Point | 106 °C (223 °F) |
| Vapor pressure | 17.4 - 25 mmHg |
| Specific gravity | 1.42 - 1.47 |
| Density | 1.45 g/cm³ |
| Molecular formula | H2O2 |
| Molecular weight | 34.01 |
| Autoship Available | Yes |
| Viscosity | 1.25 mPa.s |
| Water | 84.0% - 86.0% |













