-
Hydrogen Peroxide 3% is composed of 3% hydrogen peroxide (H2O2) and 97% water (H2O). It is the lowest concentration Lab Alley offers. Food grade hydrogen peroxide 3% is a clear, colorless liquid that is free of any stabilizers or additives. Certified by the Food Chemical Codex (FCC), the hydrogen peroxide is validated for its quality and purity. Through this certification, customers are assured that Lab Alley’s FCC Certified Food Grade Hydrogen Peroxide 3% maintains integrity. Lab Alley sources hydrogen peroxide through reputable manufacturers allowing the highest quality of hydrogen peroxide 3% solution to be provided to our customers. We have a consistent, quality product and are the reliable choice for your Food Grade Hydrogen Peroxide 3% Solution needs. With quick processing, Lab Alley is where to buy food grade hydrogen peroxide 3%. Food Grade Hydrogen Peroxide 3% is in stock in multiple sizes ranging from 500mL bottles to 55 gallon drums. Lab Alley also provides pallets of chemicals.
-
- House Cleaning
- Laundry
- Skin Antiseptic
-
Product Information
| CAS | 7722-84-1 |
|---|---|
| Synonyms | Oxydol, Hydroperoxide, Perhydrol, Superoxol, Interox, Hydrogen Dioxide, Dihydrogen Dioxide, Inhibine, Peroxaan, Albone, Hioxyl, Kastone |
| Assay | 2.9 - 3.1% |
| PubChem ID | 784 |
| Grade | Food Grade |
| Color | Colorless |
| Physical form | Liquid |
| Appearance | Colorless |
| Odor | Odorless |
| Melting point | 0 °C / 32 °F |
| Boiling Point | 100 °C / 212 °F @ 760mmHg |
| Vapor pressure | < 23.7 mmHg at 25 °C |
| Specific gravity | As reported |
| Solubility | Miscible |
| Molecular formula | H2O2 |
| Molecular weight | 34.01 |
| Autoship Available | Yes |
| KosherID | LMZ-GTNF |













